Midye yemek haram mıdır caiz mi? Kalamar, Yengeç, Karides, istiridye, midye yemek caiz mi?

Midye yemek haram mı? son günlerde en çok sorulan sorular arasına girdi.

Zaman zaman kafa kurcalayan Midye, karides, kalamar yemek haram mı? sorusu hakkında sürpriz bir açıklama geldi. Diyanet’ten ‘yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa yemek helal değildir’ fetvası geldi.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan ‘yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa yemek helal değildir’ fetvasının ardından vatandaşların kafasında soru işareti oluştu.

Midye yemek haram mıdır? Kalamar, Yengeç, Karides, İstridye yemek haram mı? soruları hakkında detaylı açıklama haberimizde…

MİDYE YEMEK HARAM MI, HELAL Mİ, CAİZ MİDİR?

Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur.

Diyanet İşleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan fetva midye yemenin haram olup olmadığı konusu tekrar gündeme getirdi. Yayınlanan fetvada midye tüketilmemesi gerektiği belirtildi. Bu nedenle Hanefî âlimleri, balık ve balık şeklinde olanlar hariç, deniz haşeratlarının yenmesinin caiz olmadığı söylemişlerdir.

Midye yemek

Hanefi mezhebinde midye yemek haramdır. Hanefi mezhebinde haram olan deniz ürünleri:

Ahtapot,
Kalamar,
Yengeç,
Mürekkep balığı,
Denizhınzırı,
Denizatı,
Denizaygırı,
Midye,
Deniz salyangozu
İstiridye,
Istakoz,
Kerevit,
Karides,
Denizanası,
Denizayısı.
Hanefi mezhebinde Somon, kalkan, yunus, balina, yılan balığı, kedi ve köpek balığı yemek caizdir.

Diyanet’in resmi fetvası:

diyanet fetva

MİDYE YEMEK GÜNAH MI? ŞAFİ MEZHEBİNE GÖRE MİDYE HELAL Mİ HARAM MI?

Şafii mezhebinde midye hakkında bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır.

Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir.”

Published
Categorized as news

2 comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

xxx18 سكس सेक्स विडिओ مقاطع سكس سكس xlxx